Drukuj
Prezentacja unikatowych zdjęć oraz opowieści i ciekawostki z historii Zakopanego, Tatr i Podhala

26 czerwca (wtorek) o godz. 18:00

Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ochota (Przystanek Książka), ul Grójecka 42, Warszawa

 

„Przedwojenne Tatry, Zakopane, Podhale. Najpiękniejsze fotografie" autorstwa Macieja Pinkwarta to niezwykła podróż do czasów, gdy na nartach jeździło się w marynarce i pod krawatem, a uliczkami Zakopanego spacerowali Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kornel Makuszyński czy Wincenty Witos.

Tym, co od kilku stuleci przyciąga miliony turystów do Tatr i Podhala, jest niezwykłamagia tego miejsca, na którą składają się piękne krajobrazy, dzika przyroda,interesujący folklor, a także zdrowe powietrze i czysta woda. Ale w tej naszejogólnonarodowej pasji tatrzańskiej i podhalańskiej jest coś znacznie większego itrudniej definiowalnego. Od początków XIX wieku Tatry są bowiem symbolemjednoczącym Polaków - najpierw mieszkańców różnych regionów kraju rozdartegoprzez zaborców, potem tych z różnych klas i warstw społecznych, wreszcie ludziw różnym wieku, o odmiennej profesji i rozmaitym wykształceniu. Miłość do Tatrprzekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Są rodziny, które od kilkudziesięciu latprzyjeżdżają do tych samych gazdów, zaglądają w te same zakątki, zachwycają siętymi samymi chatami, nutami i strojami góralskimi.

Jednak Zakopane i Podhale zmieniają się w wielkim tempie i dziś, spoglądając na starefotografie, widzimy krainę, której już nie ma. Zmieniły się stroje, obyczaje, technika.To, co pozostało niezmienne, to pasja i miłość do Tatr.