Przejście letnie

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Paulina
Posty: 257
Rejestracja: 2012-11-09, 20:26

Re: Przejście letnie

Post autor: Paulina »

Ja jednak muszę zrezygnować z letniego. Tak jak mówiłam od 19.07 do 10.08 jestem poza domem i będę miała ograniczony dostęp do internetu. Już teraz widzę, że deadliny są dla mnie nie osiągalne. A poza tym, 17.08 nie jestem w stanie wyjechać na letnie.

Spróbuję za rok, jak letnie będzie planowane na spokojnie. Sorry za zamieszanie.
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: Przejście letnie

Post autor: Paveł »

Proszę każdego o wybranie dla siebie zadania do końca tgego tygodnia.
Tymczasem obiecany dalszy ciąg informacji o przejściu:

KRYTERIA DOPUSZCZENIA DO PRZEJŚCIA LETNIEGO
- Zaliczone przejście wiosenne wraz z wszystkimi wcześniejszymi etapami szkolenia praktycznego
- Odbyte szkolenie medyczne (medykówka)
- Zaliczone egzaminy teoretyczne

KRYTERIA ZALICZENIA PRZEJŚCIA LETNIEGO
- Obecność na całym Przejściu.
- Aktywne zaangażowanie w organizację wyjazdu oraz właściwe wykonanie przydzielonego zadania
- Zrealizowanie zadanej trasy w sensownym czasie.
- Właściwa koordynacja czasu, przestrzeni, terenu i mapy.
- Poszanowanie dla przyrody, kultury oraz dobrych obyczajów turystycznych.
- Panoramki, także te z zaskoczenia, odp. na pytania: „jaka to góra”+ „gdzie jesteśmy”.
- Czas na posiłki max 1,5-2h [śniadanie –od pobudki do wymarszu, obiad/lunch – od zrzucenia plecaków do wymarszu, obiadokolacja – od zrzucenia plecaków do momentu, gdy wszyscy już mogą iść po kolacji spać].
- Prowadzenie grupy zgodnie z metodyką.
- Zaliczenie testu wiedzy z topografii Karpat Wschodnich i Południowych
- Wiedza krajoznawcza o podanym wcześniej rejonie Przejścia + wiedza ogólna z zagadnień górsko-wykładowych, a także umiejętność atrakcyjnego przekazu tej wiedzy.
- Opowiadanie jednego zadanego tematu [bez kartki!].
- Aktywność, pracowitość, dobre i bezkonfliktowe funkcjonowanie w grupie. 

UWAGI OGÓLNE
- Rezygnacja w trakcie prowadzenia/odmówienie prowadzenia oznacza niezaliczenie Przejścia.
- Kursanci są oceniani nie tylko podczas własnego prowadzenia, ale przez cały czas trwania Przejścia.
- Ingerowanie w prowadzenia ze strony instruktorów będzie bardzo ograniczone.
- Spowodowanie bądź dopuszczenie do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, zdrowiu bądź życiu oznacza automatyczne i bezwarunkowe niezaliczenie Przejścia.
- Trasa i prowadzący mogą być zmieniane w dowolnym momencie Przejścia.
- Wszyscy wiedzą wszystko (zwłaszcza menu, sprzęt, transport) – każdy jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia całego przejścia

ZAKRES TESTU WIEDZY
- Topografia Karpat Wschodnich i Południowych
- Dowolność wybranej koncepcji, byle spójnie. Zalecane polskie koncepcje
- Nazwy pasm i grup górskich, ich najwyższy szczyt i orientacyjna wysokość. Główne rzeki i miejscowości. Umiejscowienie pasm górskich


DALSZE INFORMACJE O CHARAKTERZE PRZEJŚCIA:


PODRÓŻOWANIE
Wymogi formalne (wizowo-paszportowe, szczepienia, obowiązek meldunkowy, przepisy celne itp.)
Papiery: lista imienna (z numerami paszportów), blef na papier …
Dokładne sprawdzenie środków transportu (skąd przyjeżdża i dokąd jedzie, przez co przejeżdża, ile czasu jedzie, przewidziane postoje – kiedy i jak długie). Informacje wielokrotnie weryfikować u różnych źródeł.
O ile możliwe – wcześniejsza rezerwacja/wykup wskazany
Zalety podróżowania koleją
Transport lokalny: busiki, marszrutki, maszyny, czartery, auto-stop (uwaga na plecaki !)

NOCLEGI
Biwakowy: płaskość, dostępność wody i drewna, bezpieczeństwo, dogodność położenia względem zaplanowanej trasy.
W cywilizacji – o ile plan przewiduje – lepiej znaleźć i zarezerwować przed wyjazdem.
Nieprzewidziane noclegi w cywilizacji: namiot, dworce, gastronomia, na litość
Przygotować bazę okolicznych schronisk, agrowczasów, kwater, turbaz - na wsiakij pożarnyj słuczaj.

JEDZENIE
Menu: co jemy którego dnia i jakie składniki w jakiej ilości na to potrzeba
Lista zbiorcza: ile jako grupa mamy każdego rodzaju żywności
Lista indywidualna: co konkretnie kto ma nieść/kupić, ile to waży
Zapasy: nie zakładamy możliwości uzupełnienia na trasie.
Czy są produkty, które lepiej kupić centralnie ?
3 posiłki dziennie + przegryzki
Charakter posiłków, najczęściej stosowane rozwiązania
Dobór produktów zgodny ze specyfiką klimatu (unikać towarów łatwo psujących się, właściwy dobór gatunkowo-jakościowy, opakowania zwiększające przydatność do spożycia)
Ostrożnie z wagą i objętością – max 7,5kg / osobę
Wykorzystanie produktów lokalnych

GAWĘDA
Każdy wygłasza min. 1 gawędę – z głowy !
Czas wystąpienia – min. 15 min. Liczy się przede wszystkim:
- klarowność i zrozumiałość przekazu
- interesująca forma przekazu
- kompleksowe potraktowanie temat
Gawędy wygłaszać w miejscach właściwych tematycznie, a przede wszystkim w komfortowych warunkach, preferowane ognisko wieczorne (bajka na dobranoc)
Każdy sam decyduje (w porozumieniu z prowadzącym oraz głosicielami tematów powiązanych) kiedy wygłosi gawędę
Unikać odkładania gawędy na później oraz kumulacji (1 gawęda na dzień, w sporadycznych i uzasadnionych przypadkach mogą być dwie)
Mile widziane dodatkowo przygotowane samodzielnie zagadnienia (spoza listy gawęd)
Oprócz gawędy oczekuje się od prowadzących wykazania znajomością zagadnień górsko-wykładowych w formie krótkich opowiastko-zagajenio-zajawek (w trakcie prowadzenia)

TEMATY GAWĘDY:
1) Dzieje sąsiedztwa polsko-mołdawskiego
2) Polonia Bukowińska
3) Religie północnej Rumunii
4) Historia Rumunii – wiek XX
5) Przyroda Karpat w Rumunii i jej ochrona
6) Manastirea Humorului – oprowadzenie po obiekcie
7) Voronet - oprowadzenie po obiekcie


MAPY:
Mapa topograficzna
mapa o skali 1:100000 albo ogólniejsza – do panoramek
mapa samochodowa północnej Rumunii oraz obejmująca drogę między Warszawą a północną Rumunią
Czaki
Posty: 88
Rejestracja: 2012-10-10, 21:52

Re: Przejście letnie

Post autor: Czaki »

Dokument googolwy. Nie do wszystkich mam kontakt.
https://docs.google.com/document/d/1DNC ... sp=sharing
Grzesiek B.
batarejko
Posty: 34
Rejestracja: 2010-01-05, 19:20

Re: Przejście letnie

Post autor: batarejko »

Szanowni kursanci

Zostałem zwerbowany przez Pawła do pomocy w organizacji letniego. Ze względu że ma on ograniczony dostęp do internetu wszystkie propozycję proszę podsyłajcie także na mój adres zacnyktoss@tlen.pl.

Pozostały jeszcze nierozdysponowane zadania i tematy gawędy, proszę się pospieszyć bo zostało mało czasu.

Maciek W.
Awatar użytkownika
pomyslowydobromir
Posty: 52
Rejestracja: 2010-11-10, 00:10

Re: Przejście letnie

Post autor: pomyslowydobromir »

Czołem!

z tej strony Michał Górski, XXX KPG. rzutem na taśmę chciałbym zgłosić swoją skromną osobę w charakterze kursanta, jak również mojego brata Jaśka, który chwilowo nie ma dostępu do internetu. otrzymałem wstępną informację z PT Komisji Szkoleń, że spojrzy życzliwie na nasze podania o przywrócenie na kurs.
Grzesiek B. - Wysłałem prośbę o dostęp do dokumentu googlowego (z michal.gorski-małpa-gmail.com), proszę o jej akceptację :) Jeśli jeszcze są wolne tematy: dojazd i powrót, to byśmy je z bratem zagospodarowali.
Czaki
Posty: 88
Rejestracja: 2012-10-10, 21:52

Re: Przejście letnie

Post autor: Czaki »

Temat którym nikt się ni zajął to jadłospis.
Macie już dostęp.
Jeżeli ktoś wysyła mi prośbę o udostępnienie dokumentu, a nie jestem w stanie jednoznacznie połączyć adresu z osobą jadącą, to nie udostępniam.
Awatar użytkownika
pomyslowydobromir
Posty: 52
Rejestracja: 2010-11-10, 00:10

Re: Przejście letnie

Post autor: pomyslowydobromir »

spoko, rozumiem. w takim razie będziecie (a raczej będziemy) cierpieć głód i niedostatek;)

pytanie do wszystkich - czy jest wśród nas jakiś wegetarianin/-ka, który chce utrudnić życie układającym jadłospis i się ujawnić? Jeśli tak, to niech zrobi to teraz lub zamilknie na wieki.
Czaki
Posty: 88
Rejestracja: 2012-10-10, 21:52

Re: Przejście letnie

Post autor: Czaki »

Prosiłabym o deklarację namiotów w dokumencie.
W jakiej formie należy przygotować języki? Jakieś rozmówki?
batarejko
Posty: 34
Rejestracja: 2010-01-05, 19:20

Re: Przejście letnie

Post autor: batarejko »

Przypominam o zbliżających się terminach nadsyłania propozycji.

Pozostało jeszcze jedno zadanie do przytulenia- promocja i rekrutacja uczestników, i dwa tematy bajery Polonia Bukowińska i Przyroda (najzacniejszy temat a nie ma opiekuna). Proszę się nimi zaopiekować.
Michał Stachura

Re: Przejście letnie

Post autor: Michał Stachura »

Ubezpieczenie zamierzam kupić w Warcie 80 000 zł kosztów leczenia, 5 000 zł NWW. Pokrywane są również koszty ewentualnej akcji ratunkowej.

I jeszcze formularz do zbierania danych:
https://docs.google.com/forms/d/1nz0-sO ... =send_form
(Reszta kursantów powinna mieć możliwość edytowania i dostęp do wyników - jeśli ktoś nie ma, to niech krzyczy.)

Jeśli chodzi o moje zadania, to chyba na razie wszystko.
PiotrHist
Posty: 47
Rejestracja: 2011-11-01, 21:02

Re: Przejście letnie

Post autor: PiotrHist »

Witam, niestety z przyczyn ode mnie niezależnych, muszę się wycofać z przejścia letniego. Moje zadanie dojazd do Rumunii oraz historia stosunków polsko-mołdawskich zostaje zwolnione. Opcje dojazdu już są opracowane, wiec jezeli ktos przejmie to zadanie wystarczy do mnie bądź do Maćka W., napisać i prześlemy.
Pozdrawiam i przepraszam za kłopot.
Piotrek
Awatar użytkownika
pomyslowydobromir
Posty: 52
Rejestracja: 2010-11-10, 00:10

Re: Przejście letnie

Post autor: pomyslowydobromir »

Czołem,

w takim przejmę dojazd, bo bez dojechania za dużo nie zrobimy. ale jest kilka pytań:
1) czy ktoś mógłby się zająć promocją (może być kilka osób)
2) co z mapami? czy w ramach obecnych zadań, ktoś już wyszukuje najlepsze mapy i wie, gdzie je można dostać? jeśli nie, to czy ktoś mógłby się tego podjąć? byłoby bez sensu, żeby każdy szukał na własną rękę, a jest jeszcze czas, żeby np. kupić przez internet, np. z Węgier.

Michał G.

wkrótcę udostępnimy z bratem jadłospis, a przynajmniej mamy taką nadzieję;)
PiotrHist
Posty: 47
Rejestracja: 2011-11-01, 21:02

Re: Przejście letnie

Post autor: PiotrHist »

Wrzucam linka do strony z bratnimi radzieckimi mapami topograficznymi. http://loadmap.net/
PiotrHist
Posty: 47
Rejestracja: 2011-11-01, 21:02

Re: Przejście letnie

Post autor: PiotrHist »

Wersja 1:
Warszawa dw. Zachodni – Lwów dw. kolejowy (Polonus) – 18.30
M.W. M.P. Wyjazd Przybycie Cena przewoźnik
Warszawa Lwów 21.30 6.45 90 zł Polonus
Lwów Czerniowce 10.45 15.40 ok. 20 zł pociąg
Czerniowce Suczawa ---- ---- Ok 40zł Prywat. Bus.
Suczawa Guru Hum. 19.28 20.33 Ok 7 zł pociąg
Razem Ok. 157 zł
Uwagi: W czasie podróży występują dwa problemy.
1. Na pociąg Lwów - Czerniowce jest obowiązkowe, w chili obecnej jest dostępnych 37 miejsc, jednak nie ma możliwości wykupu biletów, przez internet. (trzeba mieć specjalną kartę z dodatkowymi zabezpieczeniami)
2. Jedyny autobus liniowy jedzie, z czerniowcy do suczawy o godz. 7.10, (możliwe, że jest jeszcze o godz. 15.10) Na oba się nie wyrabiamy. Jednak z relacji podróżników wynika, że jest znaczna ilość prywatnych przewoźników którzy przewożą grupy do Suczawy za ok. 10 dolarów. Nie wykluczone, że dowieźliby również te kilkadziesiąt kilometrów dalej do Guru Humuruloi.
Wersja 2.
M.W. M.P. Wyjazd Przybycie Cena przewoźnik
Warszawa Lwów 18.30 4.15 90 zł Polonus
Lwów Suczawa 10.45 15.40 Bd. pociąg
Suczawa Guru Hum 16.10 17.10 7 zł pociąg
Uwagi:
1. Pociąg relacji lwów suczawa, jest to rosyjski pociąg jadący z Moskwy do Sofii, przy czym nie ma możliwości zakupu biletów przez internet. Na chwile obecną są dostępne 32 miejsca. Nie ma też, żadnej informacji odnośnie ceny tego pociągu.
Wersja 3.
M.W. M.P. Wyjazd Przybycie Cena przewoźnik
Warszawa Rzeszów 18.30 23.35 Ok 25-30zl PolskiBus
Rzeszów Czerniowce 3.45 16.10 100zł Sindbad aut.
Czerniowce Suczawa …. …. Ok 40zł Prywat. Bus.
Suczawa Guru Hum. 19.28 20.33 Ok 7 zł pociąg
Ok. 177
Uwagi:
1. Ta wersja niestety, zakłada wyjazd w sobote 16 sieprnia. (nie wiem na ile jest to dla nas możliwe) Kurs Rzeszów- Czerniowce jest to niestety jedyny kurs z Rzeszowa do Czerniowic.
2. Występuje ten sam problem co w wersji 1. Jedyny autobus liniowy jedzie, z czerniowcy do suczawy o godz. 7.10, (możliwe, że jest jeszcze o godz. 15.10) Na oba się nie wyrabiamy. Jednak z relacji podróżników wynika, że jest znaczna ilość prywatnych przewoźników którzy przewożą grupy do Suczawy za ok. 10 dolarów. Nie wykluczone, że dowieźliby również te kilkadziesiąt kilometrów dalej do Guru Humuruloi.
Wersja 4.
M.W. M.P. Wyjazd Przybycie Cena przewoźnik
Warszawa Przemyśl 2.00 9.15 N 70 / S 53 Kewin/expresbus
Przemyśl Czerniowce 10.15 19.55 60zł Pks przemyśl
Nocleg Czerniowce 30 zł/os. TIU Chernivtsi Backpackers
Czerniowce Suczawa 7.10 10.55 Ok 32 zł Aut. czerniowce
Suczawa Guru Hum. 13.11 13.57 Ok. 15 zł Pociąg
Razem 207/190
Uwagi:
1. Kurs Warszawa – Przemyśl jest z przesiadką w Lublinie. Podobny kurs Warszawa – Przymsl z przesiadką w Rzeszowie 00.10 – 6.45 kosztuje dla wszystkich 62 zł.
2. Ta wersja zakłada nocleg w Czerniowcach, gdyż wydaje się niemożliwe znalezienie, transportu, o tak późnej godzinie. Dodatkowo, wtedy byśmy znaleźli się w równie niekomfortowej sytuacji dojeżdżając około 22/23 do Suczawy.
3. Pociag z suzczawy do Guru jest objęty rezerwacją, a obawiam się że przez internet nie da się tego załatwić. Możliwe, że do Guru jeżdżą dodatkowo autobusy.

Jak widać, nie ma opcji doskonałej, każda ma mniej lub bardziej poważne uwagi. Z mojej strony najbardziej atrakcyjnie wygląda opcja nr 1. Jest najtańsza, zaś problem z rezerwacją, może uda się rozwiązać. Należy tylko dać na forum informację, czy ktoś posiada kartę z zabezpieczeniem 3D i za jego pośrednictwem zamówić bilety. Czekam na weryfikację i krytykę moich pomysłów.
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: Przejście letnie

Post autor: Paveł »

Ahoj!

dzięki za sukcesywne ogarnianie wyjazdu, kilka kwestii:
1) kto jest skarbnikiem ? kto ogarnia formalności w podróży ?
2) dojazd - rozumiem że Michał pielęgnuję tę grządkę ?
3) ubezpieczenie - jaki jest koszt za osobę ?
4) opcje dojazdu są rozpracowane dogłębnie, mi się najbardziej podoba opcja pierwsza, ale:
- czy nie można się załapać na jakiś wczesnoporany pociąg ze Lwowa do Czerniowców ?
- może z Warszawy można dojechać bezpośrednio do Czerniowców ?

pzdr
PM>
ODPOWIEDZ