szybka pozyczka

bajkalcien.jpg

Jesteśmy organizacją studencką na UW skupiającą pasjonatów turystyki i aktywnego spędzania czasu wolnego. Już od ponad 30 lat wychodzi nam to z niezłym skutkiem;-) Obecnie aktywnie w działalność klubu zaangażowanych jest około 30 osób - głównie studentów i absolwentów UW, ale są wśród nas także osoby z innych warszawskich uczelni.

Czym się zajmujemy (a trochę tego jest)

Sercem naszej działalności od zawsze były wyjazdy - rajdy górskie. To w końcu najlepsza okazja aby oderwać się na chwilę od codziennych obowiązków, odetchnąć beskidzkim powietrzem, przespać się w namiocie, pamir.jpgnapawać się wolnością i otaczającą przestrzenią... Oraz by ugotować na ognisku obiad, który - ze względu na swoją, hmm, specyfikę - również posiada akronim SKG, czyli Standardowy Kit Górski. W czasie roku akademickiego najchętniej wyjeżdżamy w polskie Beskidy, Tatry, Sudety, a gdy czas na to pozwoli ruszamy za granicę - w Karpaty Słowackie, Ukraińskie czy Rumuńskie. Wyjazdy zawsze organizujemy jako otwarte, tj. każdy może w nich wziąć udział!

Do naszych największych osiągnięć zaliczamy jednak wielotygodniowe, samodzielnie zorganizowane ekspedycje w góry całego świata. Specyfika tych wyjazdów nakazuje zabierać ze sobą tylko sprawdzonych w bojach przyjaciół, jednak to zawsze Klub umożliwiał zawarcie tych znajomości... fanskiejezioro.jpgNajczęściej odwiedzaliśmy góry Azji: Himalaje, Karakorum, Tien Szan, Pamir, Ałtaj, Barguziny, Sajany, Kodar, Changaj mongolski czy Kaukaz. Ale nie tylko - tak naprawdę jedynym niezdobytym kontynentem pozostaje jeszcze Antarktyda... Członkowie Klubu zdobyli Elbrus (5632 m) i Aconcaguę (6959 m), dotarli również do Chin i na Kamczatkę, zajrzeli do krateru Fudżi oraz wzięli (zimną!) kąpiel w Bajkale. Klubowi kolarze objechali całą Skandynawię, przemierzyli słynną Karakorum-Highway, wjeżdżając, jako pierwsi Polacy, na najwyższą przejezdną przełęcz na świecie - Khardung La (5602 m), wytyczali trasy po bezdrożach Kirgizji.

Każdą wyprawę zaznaczamy na mapie świata wiszącej w naszej siedzibie. Powoli zaczyna brakować na niej miejsca...

piotrmorawski.jpgAby odwiedzić te odległe krainy bez opuszczania Warszawy, co tydzień organizujemy slajdowiska - ponadgodzinne pokazy podczas których podróżnicy opowiadają o swoich wyprawach. Prezentujemy na niej własne ekspedycje, często zapraszamy też znajomych z rozmaitych klubów turystycznych oraz innych ciekawych gości. Odwiedzili nas już m.in. Sir Edmund Hillary, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow, Marek Kamiński, Anna Czerwińska, Piotr Morawski, Anna Milewska, Ryszard Czajkowski, Jerzy Majcherczyk oraz Elżbieta Dzikowska. Oprócz wymiany podróżniczych doświadczeń i możliwości ciekawych rozmów jest to również okazja do wręczenia niektórym gościom Honorowego Członkostwa SKG. Różni się to od standardowego m.in. zwolnieniem z płacenia składek, co Anna Czerwińska przyjęła z radością ;-)

kursmapy.jpgDla tych z Was, którzy w przyszłości chcą założyć przewodnicki polar, na piersi przypiąć blachę i prowadzić grupy w góry, przygotowany jest Kurs Przewodnicki. To roczna przygoda która na długo zapada w pamięć. Absolwenci niekiedy przyznają, że chętnie poszliby na niego jeszcze raz... Kurs rozwija umiejętności i wiedzę topograficzną, metodyczną i krajoznawczą. Uczy jak być sprawnym organizatorem, jak zachować się trudnych sytuacjach. Pozwala lepiej poznać góry, ale również siebie samego. Jednym słowem - przygotowuje do objęcia odpowiedzialnej roli Przewodnika Górskiego.

W SKG działa też Sekcja Wysokogórska.wysokogorska.jpgCoś dla wielbicieli większych wysokości i większej ilości adrenaliny ;-) Sekcja prowadzi co roku kursy w Tatrach Polskich oraz organizuje liczne wyjazdy i spotkania wspinaczkowe. Reaktywowana została w 2002 roku z inicjatywy taternika i działacza klubu Pawła Winiszewskiego.

W wakacyjnym okresie prowadzimy Bazę Namiotową w Podwilku, na Orawie - już od 1989 roku! Przez cały lipiec i sierpień turyści mogą liczyć na kubek gorącej herbaty, miejsce w namiocie, no i przede wszystkim towarzystwo naszego bazowego;-). Bywalcy cenią sobie zwłaszcza spokój tego miejsca, niedawno niektórzy klubowicze jechali tam po to, by pisać swoje prace magisterskie!

Od 1982 roku prowadzimy też Bibliotekę Górską. Przez ten czas zebrała ona w swych zbiorach wiele cennych książek, przewodników i map, zarówno polskich i zagranicznych. Myliłby się jednak ten, który widziałby ją jako zbiorowisko starych tomisk pokrytych podwilkdrogowskaz.jpgkurzem - dzięki stałej współpracy z rozmaitymi wydawnictwami, do Biblioteki stale napływają nowiutkie egzemplarze pachnące jeszcze farbą drukarską. W chwili obecnej w jej zbiorach znajduje się około pół tysiąca pozycji.

I żeby zakończyć - klub to również barwne wydarzenia które organizujemy w gronie kameralnym. Co roku spotykamy się na klubowej Wigilii i Wielkiejnocy, sylwester to też oczywiście naturalna okazja żeby wyskoczyć na parę dni w góry, a koniec sesji - by wspólnie grillować na jednej z podmiejskich działek. Czasem spotykamy się żeby pośpiewać przy gitarze. Z różnym skutkiem, podobnie jak z naszą grą w siatkówkę ;-)

Pamiętaj! Jeżeli po lekturze tego tekstu czujesz, że to jest właśnie to co lubisz... to czekamy na Ciebie!