Strona 1 z 1

Obszar uprawnień przewodników sudeckich

: 2007-06-26, 17:37
autor: Lech
Od dawna zastanawia mnie, którzy mądrzy wymyślili aby Sudety do uprawnień przewodnickich nie były podzielone na części - tak jak to jest w Beskidach i czy zdają sobie sprawę, jakie są tego skutki? Tam obszary uprawnień się zazębiają, przez co nadane uprawnienia i tak mają dość szeroki zakres, kursy są tańsze i łatwiejsze w organizacji, a egzaminy zdaje się prościej i przygotować można się zdecydowanie lepiej. Natomiast teren uprawnień przewodnika sudeckiego określa § 8, pkt.3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki - Sudety łącznie z Pogórzami i w większości płaskim obszarem Przedgórza Sudeckiego. Ilości zabytków - zamków i pałaców, twierdz i miast z zachowaną średniowieczną architekturą, kościołów i in. nawet nie będę próbował porównywać. Jest ich znacznie więcej, niż w poszczególnych częściach Beskidów, objętych zakresem uprawnień dla przewodników górskich. Same miejscowości leżące na granicy uprawnień, które muszą szczegółowo znać kandydaci na przewodników górskich - sudeckich, to znacznie oddalone od gór miasta takie jak Zgorzelec, Bolesławiec, Złotoryja, Jawor, Strzegom, Świdnica, Sobótka, podwrocławski Strzelin (sic!), Otmuchów, Nysa, Prudnik. Wewnątrz obszaru uprawnień leżą takie miasta jak Głuchołazy, Paczków, Bardo Śl., Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Długopole Zdrój, Polanica Zdrój, Kłodzko, Duszniki Zdrój, Szczytna Śląska, Lewiń Kłodzki, Radków, Kudowa Zdrój, Nowa Ruda, Głuszyca, Ziębice, Niemcza, Ząbkowice Śląskie, Dzierzoniów, Bielawa, Piława, Pieszyce, Wałbrzych, Świebodzice, Szczawno Zdrój, Boguszów-Gorce, Mieroszów, Chełmsko Śląskie, Lubawka, Kamienna Góra, Bolków, Janowice Wielkie, Wojcieszów, Świerzawa, Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Piechowice, Świeradów Zdrój, Mirsk, Gryfów Śl., Wleń, Lwówek Śl. Nowogrodziec, Lubań, Leśna, Lubomierz, Zawidów, Bogatynia (jeśli coś pominąłem, proszę mnie poprawić), oraz drugie tyle miejscowości, takich jak np. Krzeszów, Henryków, Kamieniec Zabkowicki czy Wambierzyce, gdzie jest po kilka obiektów zabytkowych. Wszystkie te miejscowości kandydaci na przewodnikow sudeckich muszą znać szczegółowo i umieć tam oprowadzic wycieczkę!!!

Ten stan rzeczy powoduje w praktyce sytuację, że przeciętny przewodnik z Jeleniej Góry zupełnie nie zna Gór Opawskich, Głuchołaz czy Prudnika, a przewodnik z Kłodzka Gór Izerskich, których to szczegółowa znajomość leży w zakresie posiadanych uprawnień przewodnickich. To nie jest wyssane z palca. Stwierdziłem to w rozmowach z nimi. Niektórzy są też przodownikami turystyki górskiej i spotykamy się na zlotach i innych imprezach. Zresztą po co przewodnikowi np. z Lądka Zdroju szczegółowa znajomość zabytków powiedzmy Gryfowa Śląskiego, położonego na drugim krańcu Sudetów, skoro jest rzeczą niemal pewną, że nigdy tam wycieczki nie poprowadzi? Kiedyś istniał na przykład odrębny Przewodnik Ziemi Kłodzkiej. Komuś to widać przeszkadzało...

Obrazek

Z ogromu tego całego obszaru powinni doskonale zdawać sobie sprawę autorzy Słownika Geografii Turystycznej Sudetów, do którego zbieranie materiałów i ciąg edycji trwa już dziesiątki lat. A jak wyglądają w praktyce takie kursy organizowane na miejscu, np. w Jeleniej Górze? Oto jedna z opinii samych kursantów.
Mnie najbardziej denerwuje sprawa naszych wycieczek. Mianowicie dużo biegania, mało treści. Większość naszych wycieczek przypomina raczej szkolenia kondycyjne, lub też szkolenia goprowskie (Stóg Izerski).

Dlaczego jest tak, że przewodnicy przekazują nam minimum wiadomości gubiąc przy tym szlak po drodze? Przecież takie wycieczki możemy robić sobie sami i śmiem twierdzić, że nasza wycieczka samoszkoleniowa w Miedziance była bardziej treściwa niż np. na Grzbiecie Kamienickim.

Na palcach jednej ręki można policzyć wycieczki, z których cokolwiek się "wynoisło".

Warto by było poznać również środkową i wschodnią część Sudetów, a jak do tej pory ni widu ni słychu, a egzaminy coraz bliżej.
źródło => http://saldek.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2

Ten stan rzeczy powoduje w praktyce sytuację, że przeciętny przewodnik z Jeleniej Góry zupełnie nie zna Gór Opawskich, Głuchołaz czy Prudnika, a przewodnik z Kłodzka Gór Izerskich, których to szczegółowa znajomość leży w zakresie posiadanych uprawnień przewodnickich. To nie jest wyssane z palca. Stwierdziłem to w rozmowach z nimi. Niektórzy są też przodownikami turystyki górskiej i spotykamy się na zlotach i innych imprezach. Zresztą po co przewodnikowi np. z Lądka Zdroju szczegółowa znajomość zabytków powiedzmy Gryfowa Śląskiego, położonego na drugim krańcu Sudetów, skoro jest rzeczą niemal pewną, że nigdy tam wycieczki nie poprowadzi? To tak, jakby od kandydata na przewodnika po Poznaniu wymagać szczegółowej znajomości Wrocławia i tam poddać go egzaminowi praktycznemu z oprowadzania wycieczki po obiektach zabytkowych.

No i dzięki temu doszło do sytuacji, że nie powstały koła sudeckie poza Dolnym Śląskiem, kiedy jedocześnie w tych samych czasach i w tych samych warunkach powstały liczne SKPB. Jak to było możliwe? Bo na zdrowy rozum to coś tu wyraźnie nie zagrało! No i teraz mamy to, co mamy: Przykładowo Wielkopolski Klub Przodowników Turystyki Górskiej od wielu lat organizuje zloty, wycieczki i szkolenia dla przodowników i kandydatów na przodowników turystyki górskiej po stronie czeskiej Sudetów, albowiem tam taniej, dużo lepsza baza noclegowa i żywieniowa, sprawna komunikacja publiczna, a ponadto na większości obszarów górskich po polskiej stronie Sudetów przepis nam nakazuje wynajmować zawodowego przewodnika "żebyśmy sobie krzywdy nie zrobili". No to jeździmy do Czech. Tak robi większość klubów górskich a także przedsiębiorców turystycznych z Poznania i Wielkopolski. Wystarczy zajrzeć stronę Klubu Sudeckiego czy stronę WKPTG PTTK => http://wkptg.poznan.pttk.pl/pliki/zloty.html

I tak na przykład na kolejne Zloty Przodowników Turystyki Górskiej Ziemi Wielkopolskiej jeździ z nami dwóch filmowców, którzy nakręcają filmy o zwiedzanym terenie. Te filmy są później kilkakrotnie emitowane w naszej poznańskiej telewizji. I robimy oczywiście reklamę dla czeskich przedsiębiorców turystycznych. Również uczestnicy wycieczek, zlotów i szkoleń dają zarobić Czechom - tam korzystają z noclegów i gastronomii, kupują pamiątki, bilety do muzeum, na wyciąg, na przejazdy itp. Musimy tam sobie organizować turystykę, bo w Polsce by było to nielegalne. Więcej na ten temat => http://www.ksp.lanet.wroc.net/kurioza.htm

Czy to naprawdę korzystne dla Sudetów, że pewne układy w swoim czasie pozwoliły zaistnieć tylko jedynemu hermetycznemu Studenckiemu Kołu Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, kiedy jednocześnie SKPBeskidzkich jest w kraju wiele? Turystyka górska, zwłaszcza młodzieżowa i akademicka w Sudetach (po ich polskiej stronie, nie w Czechach!) pozbawiona współpracy i zdrowej rywalizacji ośrodków akademickich, niestety przegrywa z Beskidami. Dodatkowo ta turystyka jest, za przeproszeniem, upieprzana, za pomocą głupich przepisów i w majestacie prawa. Takie są fakty. W Sudetach nie ma już w praktyce studenckiej bazy noclegowej, kiedy jednocześnie liczne Studenckie Koła Przewodników Beskidzkich prowadzą w Beskidach chatki studenckie i sezonowe bazy namiotowe, promują region Beskidów w swoich ośrodkach akademickich w głębi kraju. A czy jedyne słuszne wrocławskie SKPS w jakiś znaczący sposób promuje Sudety wśród studentów w Opolu, Poznaniu, Kaliszu czy Zielonej Górze? Czy uruchamia choć jakąś sezonową bazę noclegową dla studentów? Jeśli komuś coś o tym wiadomo, to chętnie się dowiem.