Staromiejskim Domu Kultury zaprasza

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Paulina
Posty: 257
Rejestracja: 2012-11-09, 20:26

Staromiejskim Domu Kultury zaprasza

Post autor: Paulina »

Witam

Serdecznie zapraszam na następujące wydarzenia w Staromiejskim Domu Kultury:

1. MITY I POSTACI AFRYKI

Tematem czwartego już spotkania w ramach cyklu "Mity i postaci Afryki" będzie Chimamanda Ngozi Adichie - współczesna pisarka nigeryjska, wykładowczyni uniwersytecka, aktywistka na rzecz kobiet i równości społecznych. Jej utwory literackie, pisane z perspektywy nigeryjskiej migrantki mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, wyraźnie nawiązują do kwestii globalizacji, wielokulturowości i tożsamosci. Autorka kilku powieści przetłumaczonych również na j. polski, m.in. „Fioletowy hibiskus”, „Połówka żółtego słońca” i „Americanah”.
Spotkanie poprowadzi Patrycja Kozieł (Katedra Języków i Kultur Afryki UW, Festiwal Afrykamera)
Zapraszamy w poniedziałek 11 stycznia o g. 19.00 do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Wstęp wolny. Informacje, zapisy: Paulina Zając, pzajac@sdk.pl, tel. 22 831 23 75 w. 141
szczegóły: http://www.sdk.pl


2. DYSKUSYJNY KLUB FILMÓW NIEOBECNYCH

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają na cykl dokumentów zrealizowanych podczas wyjątkowego międzynarodowego projektu “ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU".

We wtorek 12 stycznia 2016 o g. 19.00 zapraszamy do Piwnicy Largactil na :

„TBILISI OD ŚWITU DO ZMIERZCHU”- dwa samochody pędzą po krętych i stromych ulicach stolicy Gruzji: taksówka prowadzona przez wesołego i ciekawskiego uciekiniera z Suchumi i karetka pogotowia z ekipą ratowników medycznych, niosących pomoc w nagłych wypadkach. Przypadkowi pasażerowie, przypadkowe rozmowy, mikro-spotkania, mini-relacje. Karuzela twarzy, gestykulacji, spojrzeń, uśmiechów. Nieprzerwany potok słów. Tbilisi przez szybę samochodu wydaje się tętnić życiem, energią, ludzką zaradnością, choć rozmowy często bywają niewesołe. Bieda, bezrobocie, choroby, emigracja, konflikty polityczne – o tym mówią pasażerowie, to właśnie tym problemom codziennie stawiają czoła. Niekiedy kamera usamodzielnia się, aby zajrzeć do wnętrza mieszkań, przysłuchać się toastom przy wieczerzy, zobaczyć jak wygląda egzamin szkolny, próba koncertu chóralnego, lekcja dla niewidomego, wiejskie wesele, czy ślubna ceremonia. I znowu powrót na rozgrzaną palącym słońcem, gwarną ulicę, pełną przechodniów, sprzedawców i kupujących. Strumień zdarzeń i ludzi rejestrowany jest płynnie i z szybkością przywodzącą na myśl teledyski. Po obejrzeniu tej panoramy nie pamięta się pojedynczych bohaterów, ale pozostaje silne wrażenie ich wspólnej obecności, która ma swoją niezatartą, osobliwą specyfikę. Jest w tym chyba jakaś magia...
Film zrealizowany przez studentów Gruzińskiego Państwowego Uniwersytetu Filmu i Teatru im. Shota Rustaveli (TAFU) i dziennikarzy z Kaukaskiej Szkoły Dziennikarstwa i Mediów.
Opieka artystyczna: Paweł Łoziński, Wojciech Staroń, Rafał Listopad

„EREWAŃ OD ŚWITU DO ZMIERZCHU” - jeden z bohaterów tego filmu, operator wielkiego dźwigu budowlanego patrzy na miasto z wysoka. Widzi niejedno. Ten dystans i samotność na wysokościach prowokuje do przemyśleń, którymi chętnie się dzieli z twórcami filmu. Kamera i my, widzowie, razem z nią przejmujemy ten punkt widzenia. Oglądamy z góry dachy domów, wijące się wśród nich pasma ulic i nagle zauważamy młodą dziewczynę, robiącą fotografie. Ona też lubi odgórną perspektywę. Maluje panoramy miasta z widokami dachów o spokojnej, nieco melancholijnej kolorystyce. Paradoksalnie jednak, ten film trzyma się blisko ziemi. Widzimy jak żyje wielodzietna rodzina, w której ojciec zbiera złom a jeden z synów sprzedaje na ulicach śródmieścia święte obrazki za grosze. Widzimy jak w piwnicznej piekarni pracują kobiety wypiekające starodawnym sposobem lawasze, ormiańskie chleby. Przyglądamy się także codziennym rytuałom starego małżeństwa, ich pogodnym pogwarkom, niespiesznym gestom i milczeniu, w które się pogrążają. Spokojna narracja filmu próbuje uchwycić coś, co wypełnia przestrzeń pomiędzy wzniosłą perspektywą dźwigu z widokiem na Ararat a przyziemną krzątaniną wokół codziennych spraw, walką o przeżycie kolejnego dnia. Każdy widz będzie musiał nazwać to po swojemu.
Film zrealizowany przez studentów Erewańskiego Państwowego Instytutu Teatru i Filmu.
Opieka artystyczna: Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Vita Żelakeviciute

ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - jest autorskim projektem polskich dokumentalistów, Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa, polegającym na realizacji cyklu warsztatów dla studentów szkół filmowych w różnych miastach na świecie. Studenci pod opieką profesorów przez miesiąc pracują wspólnie nad kolekcją etiud dokumentalnych, których bohaterem jest miasto. W efekcie powstają godzinne filmy dokumentalne będące portretami tych miast.

Wstęp wolny
http://www.wfdtd.pl
ODPOWIEDZ