10-11 grudnia 2016; prowadzący: Grzegorz Bokota

Dobrze wyposażeni pójdziemy na wędrówkę w okolicy Magury Małastowskiej. Odwiedzimy kilka cmentarzy gdzie spoczywają żołnierze polegli w operacji Gorlickiej. Jeśli pogoda dopisze, poznamy zimowe warunki w jakich żołnierze musieli stać na swoich posterunkach.
Odwiedzimy również świętego Mikołaja w cerkwiach, gdzie uwiecznili go ludzie żyjący jeszcze 80 lat temu na tych terenach. Noc spędzimy korzystając z gościny w drewnianej chacie w Nowicy. Posiłki przygotujemy sobie na piecu.

Cerkiew w Nowicy

Plan wędrówki

Trasy na oba dni są to trasy maksymalne. Ich realizacja jest zależna od warunków pogodowych.

Z Warszawy jedziemy autobusem do Gładyszowa.
Pierwszy dzień:
W Gładyszowie obejrzymy cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła i cmentarz wojenny nr 61. Potem udamy się na północ w poszukiwaniu niebieskiego szlaku. Następnie, już grzbietem, przejdziemy do przełęczy Małastowskiej, tuż przed nią odwiedzając cmentarz nr 60. Z przełęczy pójdziemy niebieskim szlakiem na szczyt Magury Małastowskiej. Później zejdziemy na południe, do drogi prowadzącej do Nowicy. Po drodze odwiedzimy cmentarze nr. 58 i 59.
Dalej pójdziemy do Nowicy odwiedzając cerkiew pw. Michała Archanioła w Przysłopie i pw. św. Paraskewy w Nowicy (około 20 GOT)

Drugi dzień:
Z Nowicy ruszymy na þółnocny zachód, a potem na północ i przechodząc przez Grzbiet Magury Małastowskiej, zejdziemy do Owczar. Postaramy się być tutaj na mszę, w cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy NMP, o godzinie 12. Spod cerkwi wyruszymy do Krakowa, gdzie zjemy obiad i jeśli starczy czasu przejdziemy się na rynek. Z Krakowa do Warszawy wrócimy pociągiem.

Inne informacje

  • Koszt: 200zł (z zapasem na problemy pogodowe)
  • wyjazd 9.12 wieczorem
  • Limit miejsc: 10 os.
  • Zapisy przez formularz »
  • Kontakt: grzegorz.bokota [at] skg.uw.edu.pl