W ramach kursu odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do obejrzenia webinarium: https://youtu.be/JFdwONYIUgQ

kurs SKG graf

Wyjazdy, czyli część praktyczna

1. Manewry nizinne

Gdzieś w podwarszawskich lasach czeka na Was pierwszy pojedynek ze zmęczeniem i orientacją w terenie. To "test" kwalifikujący do uczestnictwa w kursie, sam w sobie będący sporą przygodą. Da Wam on przedsmak kursowych zmagań z mapą, kompasem i nocą.
Koszt udziału w manewrach to 40zł, płatne na spotkaniu informacyjnym lub przelewem na wskazane konto. Wyjazd ma miejsce w sobotę w godzinach wczesnopopołudniowych, powrót planowany jest na podobną porę w niedzielę.
Zorganizowane zostaną dwa terminy manewrów, obecność na jednym z nich jest obowiązkowa.

Terminy: trzeci i czwarty weekend października

2. Kursówki

Czyli weekendowe szkoleniowe wyjazdy górskie. Będą zorganizowane w większość weekendów listopada i grudnia. Obowiązkowy jest udział na trzech z nich. Podczas kursówek będziecie uczyć się jak prowadzić grupę, doskonalić topografię i orientację w terenie (chodzimy poza szlakami!), nauczycie się przygotowywać posiłki na ognisku.

Kursanci pokrywają koszty swojego dojazdu i wyżywienia, ale z uwagi na fakt, że jedziemy na bilecie grupowym oraz że jedzenie przygotowujemy sami, nie są one wysokie.

Obecność na przynajmniej trzech kursówkach jest obowiązkowa.

Terminy: weekendy w listopadzie i grudniu

 3. Przejście zimowe

Wyjazd szkoleniowy, który odbywa się w czasie ferii zimowych. Dzień jest krótki, noc długa, a do tego dochodzą zmagania z trudnymi warunkami i granicami własnego organizmu. Tu doskonalić będziemy umiejętności nabyte podczas kursówek: organizację noclegfu pod namiotem dla grupy, przygotowanie posiłków na ogniu, nawigację w terenie, oprowadzanie grupy po zabytkach... 

Termin: ferie zimowe UW

4. Manewry medyczne

Czyli weekendowy wyjazd, na którym opanujecie sztukę udzielania pierwszej pomocy.

Termin: kwietniowy weekend

5. Przejście wiosenne

To pierwszy z egzaminów praktycznych - będziemy oceniać przede wszystkim Wasze umiejętości nawigacji w terenie (topograficzne) oraz wytrzymałośc kondycyjną i psychiczną. W mniejszym stopniu znaczenie będzie miała metodyka - czyli umiejętności z zakresu prowadzenia grupy po górach, oprowadzania po zabytkach, przygotowywania posiłków. To trudny i męczący wyjazd, gdzie z założenia chodzi się dużo, również w nocy, a śpi niewiele. Przez wiele osób najlepiej wspominany kursowy wyjazd. To też pierwsze spotkanie z młodą beskidzką wiosną w czasie kursu. 

Termin: długi weekend majowy

6. Rajdówki

Dwa wyjazdy, których celem jest lepsze przygotowanie metodyczne i krajoznawcze.

Obecność na przynajmniej jednej rajdówce jest obowiązkowa.

Termin: Boże Ciało i połowa czerwca

7. Przejście letnie

Wieńcząca kurs, dwutygodniowa wakacyjna wyprawa w dzikie góry Europy. Jej organizacja w całości spocznie w Waszych rękach. To drugi egzamin praktyczny, podczas którego macie szansę wykazać się umiejętnościami zdobytymi podczas kursu. Wspomnienia z niego na pewno pozostaną w Was na długie lata. A na tych, dla których wyjazd ten skończy się pomyślnie czeka już tylko praktyka przewodnicka, czyli pomoc w organizacji nowego kursu i zorganizowanie własnych rajdów.

Termin: wakacje akademickie

8. Rozkładanie, bazowanie lub składanie bazy namiotowej w Podwilku

Aby zakończyć kurs i zostać Przewodnikiem SKG należy wziąć udział w działaniach związanych z bazą namiotową.

Wykłady, czyli część teoretyczna

Wykłady odbywają się co tydzień w środy od godziny 18:30 (kursantów informujemy na bieżąco). Obecność na wykładach jest obowiązkowa, dozwolone są dwie nieobecności w semestrze.

Na wykładach poruszamy tematy związane ze sprzętem turystycznym, terenoznawstwem, podstawy metodyki prowadzenia grup, religiami i wyznaniami, historią i topografią Beskidów, architekturą i etnografią...

Z niektórych tych tematów zostaniecie sprawdzeni w czasie sesji egzaminacyjnych. Szczegóły w dziale Harmonogram zajęć.