1. Jakie uprawnienia daje kurs?
Ukończenie kursu i pomyślne zdanie wszystkich egzaminów wewnętrznych powoduje przyznanie tytułu Przewodnika SKG, co uprawnia Cię do prowadzenia niekomercyjnych wyjazdów studenckich pod szyldem SKG. Jeśli jednak będzie Ci mało, możesz po kursie podejść do egzaminu państwowego na przewodnika górskiego beskidzkiego klasy trzeciej, po zdaniu którego zostaniesz przewodnikiem beskidzkim - tu już możliwości masz szersze, m.in. prowadzenie wyjazdów komercyjnych.

2. Ile trwa kurs?
Cały rok, podzielony na dwa semestry. Teoretycznie są to głównie środowe spotkania wykładowe i weekendowe wyjazdy; w praktyce zobaczysz, że jak tylko ludzie się lepiej poznają, to zajmie Ci znacznie więcej czasu. Ale to dobrze spędzony czas:)

3. Jak wygląda kurs?
Co tydzień w środy od około 18:00 rozpoczynane są wykłady. To tyle a propos części teoretycznej kursu, barwniejszą jest praktyczna, czyli wyjazdy. Ale po bliższe informacje o tym odsyłamy do działu "Przebieg szkolenia".

4. Jak dużo jest kursowych wyjazdów?
W wielkim skrócie można powiedzieć, że mniej więcej jeden wyjazd na 3 tygodnie. W semestrze zimowym (czyli w okresie od października do lutego) oprócz manewrów nizinnych trzeba pojechać na co najmniej 3 kursówki (weekendowe wyjazdy szkoleniowe), oraz tygodniowe Przejście Zimowe, mające miejsce podczas ferii akademickich UW. W semestrze letnim na wyjazdy trzeba zagospodarować dwa weekendy oraz przerwę majową, a także dwa tygodnie wakacji na wyprawę w dzikie góry Europy - kończące kurs Przejście Letnie. Po szczegóły zapraszamy do działu "Przebieg szkolenia".

5. Ile kosztuje kurs?
Cena rocznego szkolenia to 300 zł (płatne w 2 ratach, pierwsza w listopadzie, druga w lutym) za część teoretyczną oraz 45 zł za udział w manewrach nizinnych. SKG jest organizacją non-profit, opartą na społecznej pracy jego członków, pieniądze te pokrywają więc jedynie bieżące potrzeby kursu (druk i przygotowanie materiałów szkoleniowych, koszt przejazdów instruktorów, ubezpieczenie uczestników, uzupełnianie apteczki kursowej, zakup nowego sprzętu kursowego itp.). Z własnych pieniędzy trzeba będzie pokryć też koszty przejazdu i wyżywienia podczas wyjazdów, ale z uwagi na to, że podróżujemy na bilecie grupowym, a jedzenie przygotowujemy sami, nie są one wysokie.

6. Moje studia pochłaniają mi mnóstwo czasu, czy zdołam jeszcze robić kurs?
To pytanie zadawał sobie chyba każdy. A ponieważ ktoś tam co roku kurs zdaje, a i na studiach zalicza, to chyba da się. A tak na poważnie to z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że im się ma mniej czasu, tym lepiej się nim gospodaruje - więc ma się go więcej. Nie wspomnę już nawet o drobnym fakcie, że po powrocie z wyjazdu weekendowego, gdy jest się dotlenionym i wypoczętym (no, z tym drugim może nie do końca tak jest...) każdą pracę wykonuje się 2 razy szybciej!

7. Jak wyglądają kursowe wyjazdy?
Ćwiczy i doskonali się na nich wszystkie potrzebne przewodnikowi umiejętności: orientację w terenie (chodzimy poza szlakami, często nocą), sprawne przygotowywanie posiłków, działanie w grupie, odporność na zmęczenie i stres. A poza tym przeżywa świetną przygodę i doskonale się bawi!

8. Dlaczego warto pójść na kurs?
Bo przeżyjesz przygodę. Bo poznasz wiele ciekawych ludzi. Bo zyskasz nową pasję. Mało?

9. Nie mam profesjonalnego sprzętu, czy mogę wziąć udział w kursie?
Oczywiście! Chyba nie było jeszcze kursanta, który zacząłby kurs będąc dobrze wyekwipowanym. Poza tym lista niezbędnego sprzętu nie jest wcale długa. Tak naprawdę każdy sukcesywnie uzupełnia ją podczas kursu.

10. Mam jeszcze jakieś inne pytanie...
Skontaktuj się z kierownictwem kursu, postaramy się odpowiedzieć najlepiej jak umiemy!

Do zobaczenia na szlaku!