Po roku będziesz się śmiać ze swoich pierwszych nieporadnych wysiłków, żeby rozpalić ognisko w deszczu i z wody, co wylała się z kociołka nie wiadomo dlaczego... Nauczysz się kochać góry za to, że są, że potrafią być trudne i męczące, ale zawsze pozostają piękne. Docenisz uroki błądzenia pod majowym gwieździstym niebem i kosodrzewinę oraz cerkiewkę przycupniętą gdzieś w Beskidzie...

Poznasz ludzi, z którymi warto przeżyć przygodę!

Dla kogo?

Zapraszamy wszystkie osoby, które fascynują góry i które chciałyby dowiedzieć się o nich czegoś więcej, niezależnie od wieku, czy statutu studenta.

Kurs pomoże Wam zdobyć wiele praktycznych umiejętności, takich jak: chodzenie poza szlakiem, chodzenie na azymut, zarządzanie grupą ludzi; zdobędziecie wiedzę z zakresu architektury, etnografii, historii Karpat, budownictwa drewnianego i innych dziedzin.
Zdobyte umiejętności i wiedza pozwolą Wam w przyszłości na zrealizowanie nawet najambitniejszych celów :)

Po Kursie Przewodników Górskich SKG i zdaniu wszystkich egzaminów czeka na Was czerwony polar i okrągła blacha przewodnicka SKG. I świat stojący otworem - dalekie wyprawy będą już w zasięgu ręki! A niektórzy z Was pewnie przejmą pałeczkę i, już jako instruktorzy, będą szkolić następne roczniki kursantów... przyszłych przewodników górskich!

Jak to wygląda?

Kurs rozpoczyna się w październiku i trwa rok. Składają się na niego cotygodniowe wykłady i wyjazdy kursowe, o czym więcej na stronach "Przebieg szkolenia" i "harmonogram kursu" oraz w webinarium.

Wykłady odbywają się w każdą środę od godz. 18:30/19:30 na Kampusie Głównym UW lub w Chatce 8/2 na Jazdowie.

Koszt Kursu Przewodnickiego wynosi 300 zł. Opłata za kurs przeznaczona jest na pokrycie wydatków związanych z nim, m.in.: przygotowanie i druk materiałów, skryptów, uzupełnianie apteczki kursowej i sprzętu kursowego. Kwota ta nie pokrywa kosztów wyjazdów szkoleniowo-egzaminacyjnych - są one opłacane przez kursanta. SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na kursie.

Z zasady kurs trwa rok, ale - mając na względzie różne koleje losu - można go realizować w ciągu 3 lat od jego rozpoczęcia, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Posiadamy upoważnienie Wojewody Mazowieckiego do prowadzenia szkoleń dla przewodników beskidzkich klasy trzeciej.

I kursowka 40 KPG zdj1

Spotkania informacyjne

Podczas spotkań informacyjnych dowiesz się wszystkiego o organizacji szkolenia, jak i o życiu klubu. Będziesz mógł zapisać się również na Manewry Nizinne - pierwszy, niezbędny etap kursu. Manewry to nocny marsz na orientację, organizowany w październiku (zawsze są dwa terminy do wyboru) w Puszczy Białej koło Wyszkowa. Ich przejście to warunek konieczny, jeśli chcesz rozpocząć swoją górską przygodę na kursie. Zobacz więcej informacji o manewrach.

Chcesz wiedzieć więcej?

  • Przebieg szkolenia - czyli co będziemy robić podczas kursu przewodnickiego.
  • Najczęściej zadawane pytania - na pewno rozwieją wiele wątpliwości.
  • Webinarium o kursie
  • A jeśli nie zaspokoi to Twojej żądzy wiedzy... zawsze pozostaje mail do Kierownictwa kursu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W razie pytań i wątpliwości skontaktuj się z Kierownictwem Kursu (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Komisją Szkoleń (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Przysięga przewodnicka

Po zakończonym kursie, jeśli zdecydujesz się zostać naszym klubowym Przewodnikiem, złożysz ślubowanie i otrzymasz okrągłą blachę Przewodnika SKG! :

"W majestacie gór i w ich obliczu, biorąc za świadków ten ogień płonący i Was przyjaciele
ślubuję przed Wami i mym sumieniem: Być przewodnikiem!
Prowadzić ludzi w góry, być Im przyjacielem i opiekunem.
Uczyć Ich gór, prawdziwej miłości do nich, a także pokory przed ich potęgą.
Dzielić się z Nimi szczęściem i radością, które góry niosą.
Budzić w Nich pragnienie poznania oraz wrażliwość na piękno i prawdę.
Dbać o Ich zdrowie, życie i bezpieczeństwo bardziej niż o swoje własne.
To właśnie jest moim szczerym i świadomym pragnieniem."