4

Jesienią tego roku zapraszamy Was w wspólną podróż przez Beskid Śląski. Jedno schronisko, kilka tras i kilkadziesiąt uczestników; szelest liści, góry w pięknej odsłonie, chłodne poranki i drzewa we wszystkich kolorach polskiej złotej jesieni - tak pachnie Rajd Jesienny. Ugości nas Schronisku na Stożku w Beskidzie Śląskim. To okazja, by spotkać się w większym gronie w zaciszu górskiego schroniska, by pośpiewać, powspominać, pobyć. Mamy nadzieję, że wśród kilku różnych tras każdy znajdzie coś dla siebie.

Już dziś zaklep sobie weekend 7-8 października.

Wyjazd ma charakter trekkingowo-krajoznawczy, będziemy szli z plecakami. Spać będziemy w schronisku (zapewniona pościel). W sobotni wieczór usiądziemy przy wspólnym ognisku. Będzie czas na integrację, śpiewanie przy dźwiękach gitary, przekąszenie czegoś z ogniska, napicie się herbaty lub też czegoś mocniejszego (alkohol nie jest zakazany, ale zalecamy umiar i po prostu pobycie razem.

Kiedy?

7-8 października 2023 r.
– wyjazd z Warszawy w piątek wieczorem, powrót w niedzielę późnym wieczorem / koło północy

Gdzie?

Beskid Śląski i okolice (nocleg w Schronisku Stożek)

Zgłoszenia

Zgłoś się

Warunkiem uczestnictwa w wyjeździe jest:

Uwaga: zaliczka jest bezzwrotna i wynika z konieczności opłacenia transportu i noclegu (zwrot jest możliwy jeśli znajdzie się osoba na to samo miejsce). Dane do przelewu zostaną przesłane mailem po otrzymaniu zgłoszenia.

Trasy i Przewodnicy:

Poniżej znajdziecie opisy tras w ramach Rajdu Jesiennego. Każda jest inna, ale wszystkie spotykają się w sobotę popołudniu/wieczorem w schronisku na Stożku. Sprawdźcie ich przebieg, upewnijcie się, że wybieracie trasę dostosowaną do Waszych preferencji i kondycji. Pomogą Wam w tym GOT-y - jednostki odległości w terenie (lub punkty w górskiej odznace turystycznej). 1 GOT równa się 1 km w terenie płaskim i na zejściu lub 100 m przy podchodzeniu. Przykładowo – jeśli mamy do pokonania 2 km w terenie płaskim i 400 m w obszarze wznoszącym się to razem mamy do przejścia 6 GOT-ów

Trasa maratońska

Zostały ostatnie miejsca

Najtrudniejsza trasa na rajdzie w idei fast&light. Szerokie panoramy, wschód słońca na najwyższym szczycie pasma, do tego sporo o historii, przyrodzie i architekturze. Długa, szczególnie w sobotę, gdy przejdziemy 44 GOT, co odpowiada ok. 44 km po płaskim terenie. Wymagana jest kondycja, zamiłowanie do całodniowych wędrówek i umiejętność spakowania się w mały plecak.

Sobota:  Szczyrk - Skrzyczne 1257 m - Cieńków Wyżni 957 m - p. Szarcula 765 m - schr. na Stożku   (44 GOT)
Niedziela: schr. na Stożku - p. Beskidek 684 m - Czantoria Wielka 995 m - Ustroń  (24 GOT)

  • Koszt: 430 zł zawiera transport, nocleg, obiadokolację i przekąski w sobotę wieczorem, niedzielne śniadanie i obiadokolację, ubezpieczenie i wszystkie atrakcje.
  • Dodatkowe koszty: drobiazgi i przegryzki na trasę
  • Przewodnik: Michał Pluta, michal.pluta(at)skg.uw.edu.pl (w tytule: Rajd Jesienny 2023)

Trasa rodzinna 

Uwaga! Trasa przeznaczona przede wszystkim dla klubowiczów. Możliwość zapisu dla osób niezwiązanych z klubem w miarę dostępnych miejsc po 20 września.

Posiadam 4-letnie doświadczenie w wędrowaniu z dzieckiem po górach, a od ponad roku z dwójką dzieci. Chodzenie (tudzież bieganie) po górach uskuteczniam od lat kilkunastu. Nie wyobrażam sobie porzucenia tej formy spędzania czasu, więc jeździmy w góry często i nabieramy wprawy, dostosowując trasy i warunki do małych nóżek. Chętnie podzielę się doświadczeniem i górską pasją z innymi rodzinami. Zapraszamy z nami w góry!

Charakter trasy: Trasa możliwie krótka dostosowana do małych nóżek. W sobotę podejście około 6 GOT. W niedzielę zejście około 6 GOT z możliwością skrócenia trasy w zależności od potrzeb do około 2 GOT.

Limit miejsc: 5 rodzin, decyduje kolejność zgłoszeń!

Jaki koszt i co zawiera?

Koszt trasy wynosi 170 zł od osoby dorosłej (koszt za dziecko uzależniony od jego wieku, minimum 20 zł, maksimum 170 zł) i obejmuje:

  • nocleg w schronisku
  • wyżywienie w sobotni wieczór i niedzielny poranek
  • ognisko integracyjne w sobotni wieczór
  • pamiątkowy gadżet

Dodatkowe koszty po stronie uczestników:

  • transport – ze względu na specyfikę grupy docelowej transport we własnym zakresie - rekomenduję przyjazd w piątek i nocleg w Wiśle, by wypoczęci ruszyć w sobotę z małymi pociechami w góry
  • przekąski na trasę dla siebie i dzieci
  • małe conieco wg osobistych preferencji na sobotnie ognisko
  • ubezpieczenie we własnym zakresie
  • obiad w niedzielę

Przewodnik: Marcin Gecow, marcin.gecow(at)skg.uw.edu.pl (w tytule: Rajd Jesienny 2023)

Brak miejsc. Trasa od Przełęczy Salmopolskiej po Ustroń

Jest to długa trasa, bardziej wymagająca kondycyjnie, od Przełęczy Salmopolskiej do Ustronia. Pierwszy dzień zapowiada się pracowicie - zaliczymy drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, czyli Baranią Górę (1220 m.n.p.m.), po drodze dodamy sobie wrażeń zahaczając o Jaskinię Malinowską, do której zejdziemy z latarkami, odwiedzimy też schronisko Przysłop i będziemy łoić przez malownicze grzbiety górskie jakby jutra miało nie być. Drugiego dnia okaże się, że jutro jednak jest, a szczyty się same nie zdobędą, więc zaliczymy na deser dwie Czantorie - Wielką i Małą plus staniemy nogą na czeskiej ziemi w chacie Čantoryje, bo tacy jesteśmy światowi.

Trasę prowadzi przewodniczka Ola Kołodziejczyk.

Sobota: Przełęcz Salmopolska (Biały krzyż) - Jaskinia Malinowska - Malinowska Skała - Barania Góra - Stecówka - Kubalonka - Kiczory - Schronisko na Stożku (38 GOT, 28 km)
Niedziela: Schronisko na Stożku - Soszów Wielki - Czantoria Wielka - Czantoria Mała - Ustroń (21 GOT, 17,5 km)

Kontakt do przewodniczki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Brak miejsc. Trasa przez Główny Beskidzki i granicę na wieżę na Szarculi

Trasę prowadzą nasi przewodnicy-praktykanci, Antek Koszowski i Tomek Kalinowski. Pierwszy dzień trasy prowadzi Głównym Szlakiem Beskidzkim - kilkugodzinny trekking, taki aby przed zmrokiem dotrzeć do schroniska i mieć jeszcze siłę wieczorem posiedzieć przy ognisku :) w niedzielę zahaczymy o Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Izbę Pamięci Kukuczki i punkt widokowy na Szarculi. Na trasie na pewno znajdzie się czas na integrację w doborowym towarzystwie, podziwianie pięknych widoków, kontemplację natury no i oczywiście nie zabraknie pysznej kawy i smacznego jedzenia ;)

Sobota: Leszna Góra - Czantoria Mała - Czantoria Wielka - Soszów Wielki - Schronisko na Stożku (26 GOT)
Niedziela: Schronisko na Stożku - Kyrkawica - Kiczory - Istebna - Izba Pamięci Jerzego Kukuczki - Szarcula - Przełęcz Kubalonka (18 GOT)

  • Koszt: 430 zł
  • Dodatkowe koszty: przegryzki na trasę
  • Prowadzący (przewodnicy-praktykanci): Antoni Koszowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Tomasz Kalinowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Brak miejsc. Trasa od przełęczy Kubalonka do Wisły

Tę trasę prowadzi nasz przewodnik-praktykant Kuba Mizerski. Trasa mniej wymagająca kondycyjnie niż dwie powyższe.

Lubisz łażenie po górach? Przemawia do Ciebie turystyka krajoznawcza? Chcesz spróbować turystyki kulinarnej? A może wszystko naraz? Jeżeli przynajmniej jedna z odpowiedzi na te pytania była twierdząca - ta trasa jest dla Ciebie! Poznamy historię regionu, zajrzymy do ciekawych miejsc, spróbujemy regionalnej kuchni oraz wespniemy się na szczyty Beskidu Śląskiego. Brzmi dobrze? Widzimy się na trasie!

Sobota: Przeł. Kubalonka-Izba Pamięci Jerzego Kukuczki-Prądowiec-Dupny-Kiczory-Schronisko na Stożku (19 GOT)
Niedziela: Schronisko na Stożku-Schronisko na Soszowie Wielkim-Przelacz-Skolnity-Wisła-Wisła Dziechcinka (18 GOT)

  • Koszt: 400 zł
  • Dodatkowe koszty: przegryzki i drobiazgi na trasę, posiłłek na koniec w Wiśle, dobrowolny posiłek dodatkowy w schronisku
  • Kontakt do prowadzącego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Koszty

Koszt udziału w rajdzie to 320 zł + ew. koszty na danej trasie. W kosztach są uwzględnione:

 • dojazd
 • obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę 
 • nocleg w schronisku
 • drobny upominek 
 • jedzenie na ognisko

SKG jest organizacją non-profit, czyli nie zarabia na swoich wyjazdach. Jeśli w rozliczeniu po rajdzie wyjda nadpłaty, to każdy uczestnik otrzyma zwrot.

Informacje dodatkowe

SKG jako organizacja non-profit nie zarabia na swoich wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami. To oznacza, że uczestnicy pokrywają koszty transportu dojazdu przewodników.