czyli  być w górach nie wyjeżdżając z Warszawy

red. Marta Kulka Sitkiewicz

ARTYŚCI I GÓRY

Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zaprasza na spotkanie Artyści i góry: 6 marca 2010, sobota, godz. 12.00

Gościem spotkania będzie Robert Azembski, wnuk Aleksandra Schiele znanego przedwojennego przemysłowca i taternika.

Robert Azemmbski opowie o związkach rodziny Schielów z artystami i sportowcami okresu międzywojennego, pokaże zdjęcia z rodzinnych archiwów i film z cyklu Saga Rodów: Ród Schiele. Spotkanie poprowadzi Tadeusz W. Świątek. Spotkanie odbędzie się w scenerii wystawy Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku przygotowanej przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej i Dom Spotkań z Historią. Wystawa prezentowana jest w DSH do 18 kwietnia 2010.

Na spotkanie i wystawę WSTĘP WOLNY.

OCZY O OBIEKTYWY VII
Przegląd Filmów Etnograficznych
12-14 marca 2010 r.
odbędzie się po raz siódmy przegląd filmów etnograficznych „Oczy i Obiektywy”. Filmy będą wyświetlane w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1). Repertuar jest zróżnicowany, jest podzielony na bloki zatytułowane:

Obrzęd, rytuał, wiara
Daleko od domu?
Dokument/antropologia
Życie muzyką
Pamięć i śmierć

Przeglądowi towarzyszą cygańska potańcówka w Obiekcie Znalezionym i wieczór muzyki dawnej w Składzie Butelek. W sobotę odbędzie się również debata z udziałem specjalistów, którzy będą  próbowali odpowiedzieć na pytanie, czym różni się film antropologiczny od dokumentu.

Na wszystkie projekcje WSTĘP WOLNY.

Filmy obcojęzyczne wyświetlane będą z angielskimi napisami. Repertuar i więcej informacji na stronie http://www.oczyiobiektywy.art.pl/

 

Góry w Warszawie?

Polecam artykuł z Gazety Wyborczej- „Góry w Warszawie”.  Jest to co prawda bardziej prowokacja, niż realny plan, jednak pomysł jest dość intrygujący. Sprawdźcie sami (oczywiście usuwając spację z pomiędzy dwóch części linka):

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,7345353,

Prowokacja__ktora_daje_do_myslenia__Gory_w_Warszawie_.html

 

Dni Republiki Tuwy w Warszawie

W weekend od 6 do 8 marca w Państwowym Muzeum Etnograficznym odbędą się dni Republiki Tuwy. W programie m.in. tuwińskiego teatru tańca i mody, występ grupy Czirgiłczin, warsztaty  śpiewu gardłowego, wystawa fotografii, prezentacja obrzędów szamańskich, poczęstunek. Więcej informacji już wkrótce na stronie Muzeum Etnograficznego – www.pme.waw.pl

 

 

Jedna Europa, wiele kultur- muzyczny przegląd stolic europejskich

Festiwal muzyczny, na którym będzie można posłuchać najciekawszych wykonawców z europejskich stolic, którzy w swojej twórczości czerpią z kultury tradycyjnej własnego kraju. Przed zagranicznymi gośćmi będą występować polscy wykonawcy, dla których kultura gości jest inspiracją.

Występy odbywają się w Państwowym Muzeum Etnograficznym, najbliższy koncert już 18.04.2010, a zagrają Deti Picasso z Moskwy oraz Poparzeni Kawą Trzy- zespół wykonujący covery kultowego rosyjskiego Leningradu.

W ramach przeglądu usłyszymy też Transglobal underground z Londynu w maju,

belgradzki Kal w czerwcu Mahala Rai Banda z Bukaresztu w sierpniu.

Więcej informacji na stronie http://transetnika.pl/

 

Festiwal Przygody Mandragon

W dniach 23-25 kwietnia w Warszawie, głównie w Centrum Łowicka (Łowicka 21) odbędzie się Festiwal Przygody  Mandragon. Pierwsza edycja imprezy odbędzie się pod hasłem „Azja i Oceania - pomiędzy wschodem i zachodem słońca”.  Organizatorzy piszą, że poprzez organizację festiwalu chcą propagować  idee dialogu międzykulturowego, dobrego reportażu oraz świadomego podróżowania. W programie przewidziane są m.in. pokazy slajdów, filmów, spotkania z zaproszonymi gośćmi, panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy prezentujące kulturę poszczególnych krajów, koncerty, wystawy fotografii, gra uliczna. Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Więcej informacji: www.mandragon.pl

 

"Zostają Góry"Zostaja_Gory_3D_kat

24 lutego ukazała się nowa książka. "Zostają Góry" to zbiór felietonów, opowiadań i wspomnień  przyjaciół Piotra Morawskiego. Cała publikacja pełna jest pięknych zdjęć autorstwa Piotrka.

Książkę można kupić w salonach Empik, na empik.com, a także w sklepach Alpinusa - Planet Outdoor.

Publikacja jest charytatywna, Dochód z jej sprzedaży trafi do rodziny Piotra Morawskiego.

 

YAPA 2010

W dniach 12- 14.03.2010 r. już po raz 35. odbędzie się Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Warto w tym czasie pojawić się w Łodzi. Więcej informacji, program imprezy na stronie organizatora: www.yapa.art.pl

Fotozagadka na stronach SKPB Łódź

Na stronie SKPB z Łodzi ruszył cykliczny konkurs Fotozagadka. Przez 10 kolejnych tygodni na stronie Koła będą prezentowane zdjęcia, po jednym z następujących kategorii: panorama beskidzka, obiekt beskidzki, góry Karpat (Słowacja, Ukraina, Rumunia), a także pytania do nich. Zachęcam do udziału w konkursie, to niezła gimnastyka dla umysłu i dobry sposób na sprawdzenie oraz uzupełnienie swojej wiedzy.

Zdjęcia, pytania konkursowe oraz więcej informacji na stronie www.skpb.lodz.pl

Góralskie chodnicki księdza Józefa Tischnera

W sobotę 20.02.2010 w Centrum Artystycznym Radomska 13 (ul. Radomska 13/21) postać księdza Józefa Tischnera przybliży nam dr Stanisława Trebunia - Staszel. Będzie opowiadać o fascynacji księdza góralszczyzną oraz góralską kulturą i tradycją, a także jego spotkaniach z góralami. Na spotkaniu będzie można posłuchać na żywo muzyki w wykonaniu zespołu Regle z Poronina. Wstęp wolny.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu imprez "Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie". Więcej informacji na stronie www.radomska13.art.pl

„Złota Birma” w Galerii Azjatyckiej

Birma to piękny, górzysty kraj położony w Azji Południowo - Wschodniej.

Od 29 stycznia 2010 do 30 czerwca 2010 w Galerii Azjatyckiej możemy zwiedzić wystawę pt. „Złota Birma - sztuka i rzemiosło Myanmaru”, prezentującą kolekcję sztuki birmańskiej. Na Freta 5 będziemy mogli podziwiać przedmioty sakralne, takie jak rzeźby Buddy, ołtarze, obrazy, a także manuskrypty, przedmioty dekoracyjne i instrumenty. Wstęp: 5 zł bilet normalny, 3 zł - ulgowy. W czwartki wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumazji.pl

Prelekcja o Nepalu

23.02.2010 r. o 16.00 w Artystycznym Domu Animacji, ul. Chrościckiego 14 będzie można wysłuchać prelekcji pt. „Nepal – od cywilizacji do natury”. Poznamy wierzenia, mity, religię Nepalczyków, a także wysłuchamy części poświęconej Himalajom – ich magii, filozofii i rzeczywistości. Wstęp wolny.

 

Popołudnia w Muzeum Etnograficznym

W styczniu 2010 rusza cykl spotkań w Muzeum Etnograficznym, które mają w praktyczny sposób przybliżyć sztukę ludową z różnych stron świata. Zajęcia będą odbywać się co tydzień. Będzie można zrobić meksykańską maskę, wydmuszki łowickie oraz kurpiowskie, a także sprawdzić się w góralskim malarstwie na szkle. Wstęp na zajęcia w cenie biletu do Muzeum (dzieci- 5 zł, dorośli- 10 zł). Dokładny program spotkań na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego: www.pme.waw.pl

Spotkanie z kulturą Cucuteni w Muzeum Archeologicznym

Do 14 stycznia 2010 roku możemy odwiedzić wystawę „Sztuka i religia epoki kamienia - kultura Cucuteni" w Państwowym Muzeum Archeologicznym. Wystawa przybliży nam kulturę materialną i duchową ludów zamieszkujących ok. 5000 lat temu ziemie dzisiejszej Rumunii oraz ich wpływ na kulturę sąsiadów. Kultura Cucuteni słynie ze swojej pięknej, malowanej ceramiki - na wystawie zobaczymy m.in. malowane misy i wazy. Więcej informacji na stronie www.pma.pl

Poradnik dla Podróżnika Wysokogórskiego

Na stronie Polskiego Związku Alpinizmu znajdziemy skróconą wersję poradnika dla, jak sama nazwa wskazuje, „podróżników wysokogórskich". Autorem publikacji jest Robert Szymczak, himalaista - lekarz specjalizujący się w medycynie ratunkowej. Z poradnika dowiemy się, jakie zagrożenia zdrowotne czyhają na nas w górach oraz jak możemy sobie z nimi radzić. Niezbędna lektura przed „wyższą" wyprawą! Poradnik do ściągnięcia pod adresem http://www.pza.org.pl/download/318300.pdf

IV Gryfiński Festiwal Miejsc i podróży „Włóczykij"

Żeby tam dotrzeć, trzeba wyjechać z Warszawy, co nieco kłóci się z ideą kącika jako miejsca z propozycjami dla podróżników "stacjonarnych", jednak nie jedziemy w góry! Gryfino od 25.02 do    6. 03. 2010 roku odwiedzi około 80 podróżników z Polski i zagranicy. Będziemy mogli oglądać pokazy slajdów, filmy pełnometrażowe, uczestniczyć w spotkaniach, odbędą się też koncerty, degustacje kuchni świata, konkursy oraz rajdy na orientację. Organizatorzy zaplanowali w sumie ponad 100 różnego typu wydarzeń. Odbędą się także wycieczki przybliżające region.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.wloczykij.com

Slajdy

W Warszawie cyklicznie odbywają się pokazy slajdów z wypraw górskich i niegórskich. O środowych slajdach w Starym BUWie o 20.15 żadnemu sympatykowi SKG nie muszę przypominać. W styczniu czekają nas m.in. takie pokazy, jak „Na andyjskim szlaku - Cordillera Huayhuash", „PATAGONIA - droga na Południe" oraz „SERdeczne pozdrowienia z Armenii". Informacje o kolejnych pokazach na stronie SKG.

Slajdy są organizowane również przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie. Pokazy odbywają się w czwartki o godz. 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. W styczniu będą to fotografie z Tajwanu, Wysp Owczych i Uralu. Plan slajdowisk można znaleźć na stronie http://www.skpb.waw.pl/slajdowiska/kalendarz.html

Film na stulecie TOPRu

W 2009 roku mija setna rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Możemy prześledzić dzieje powstania i działania TOPRu w filmie „Na każde wezwanie Naczelnika", który ukazał się na dvd. Warto poznać historię jednej z najsłynniejszych formacji ratowniczych w Polsce, a możemy to zrobić nie wychodząc z domu - wystarczy odtwarzacz dvd i nieco ponad godzina wolnego czasu.

Alpejskie trzytysięczniki

Nakładem wydawnictwa „Sklep Podróżnika" ukazała się trzecia, i zarazem ostatnia część serii „Alpejskie trzytysięczniki",  podtytuł „Od Alp Walijskich przez grupę Mont Blanc po Alpy Nadmorskie". Przewodnik zawiera opisy szczytów znajdujących się we Francji, Włoszech i Szwajcarii. Każdemu ze szczytów został poświęcony mały rozdział z opisami skali trudności trasy i dołączoną mapką. Autorem tej pozycji jest Richard Goedeke. Przewodnik zawiera 161 map oraz wiele kolorowych zdjęć.

E-booki w Rewaszu

Na stronie rewasz.zixosklep.pl możemy zaopatrzyć się w przewodniki wydawnictwa Rewasz w formie e-booków. Jest to rozwiązanie z kilku przyczyn dość wygodne - nie płacimy za przesyłkę, nie potrzebujemy miejsca na półce, jedynie odrobinę miejsca na dysku na plik PDF, e-booki są też tańsze od książek „analogowych". Plusem jest również to, że przed wyjazdem możemy wydrukować jedynie potrzebne nam strony, więc będzie nieco mniej do dźwigania. W ofercie dostępne są m.in. przewodniki po Bieszczadach, Beskidzie Sądeckim, Wyspowym, Niskim, Żywieckim, a także po Armenii i Czarnogórze.

Na razie ilość pozycji, które można kupić w formie e-booka jest dość ograniczona.