Zapraszamy na pokaz filmu "Sztuka wolności" ("Art of Freedom")

10 października (środa) godz. 20:15
Aula Starego BUWu, Kampus Główny UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)

Projekcja zainauguruje Slajdowiska Studenckiego Klubu Górskiego, czyli cotygodniowe pokazy zdjęć podróżniczych, które odbywają się w (prawie) każdą akademicką środę.

  • Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie?
  • Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje?
  • W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza „żelaznej kurtyny"?

 

Dokument „Sztuka wolności" jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu i częścią „Przewodnika do Polaków" („Guide to the Poles"), cyklu filmów dokumentalnych realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na dokumentalną podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej kreatywności. Czas realnego socjalizmu w Polsce to nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale również okres zdobywania wolności w nieoczekiwanych sferach życia.

Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością. Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie ośmiotysięczniki. Po nim dokonał tego również Krzysztof Wielicki. Najlepsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła 8 z tych szczytów, częściowo nowymi szlakami.

"Sztuka wolności" opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu - przezwyciężania słabości własnego ciała i sprawdzania się w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu - himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

 

Film miał polską premierę na 9. Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie. Był prezentowany m.in na 8. Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich oraz zdobył Grand Prix 8. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

 

Pokaz filmu „Sztuka wolności" („Art of Freedom") w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza jest zorganizowany dzięki uprzejmości Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej na www.culture.pl i www.przewodnikdopolakow.pl

 

nonamelogo_SKG_male