Tegoroczny Przegląd ma wyjątkowy charakter: więcej prelekcji na żywo mniej obrazów filmowych. W związku fanów kina górskiego zapraszamy przede wszystkim na pierwsze dni imprezy (głównie Prolog), a także na wcześniejsze projekcje w poszczególnych dniach części głównej.

 

Prolog (kino Wisła) 11 i 12 grudzień, 2012 r.


Podobnie jak podczas poprzedniej, wiosennej edycji, najmocniejszym akcentem filmowym będzie pokaz dwóch edycji cyklu Reel Rock Tour z 2011 oraz 2012 roku. Osobom mniej zaznajomionym z tematyką filmów górskich podpowiedzieć, że jest to zbiór najlepszych obrazów alpinistycznych danego sezonie w świecie anglosasko-amerykańskim. Wiele z tych nich otrzymało prestiżowe nagrody na najważniejszych festiwalach filmów górskich, co zawdzięczają charakterystycznym cechom: potężnej dawce adrenaliny, ukazaniu mistrzów wspinaczki dokonujących niewiarygodnych wyczynów oraz bardzo dobre operowanie kamerą i montażem.


 

 

Część główna (Kinoteka), 13-16 grudzień 2012 r.


Podczas głównej części Przeglądu oprócz pojedynczych filmów z cyklu Reel Rock Tour 2012 warto zwrócić szczególną uwagę na obraz „Vertical Sailing Greenland” - film nakręcony z ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie prezentujący ekstremalne wspinanie na grenlandzkich klifach. Jesteśmy pewni, że spore zainteresowanie wzbudzi też pokazywany po latach nieobecności w telewizji i na festiwalach, mocno kontrowersyjny film Andrzeja Zajączkowskiego „Temperatura wrzenia”, ukazujący od kuchni wyprawę Wandy Rutkiewicz na Gasherbrumy w 1975 roku.

Tegoroczny Przegląd to nie tylko filmy. Bardzo ważną rolę odgrywają w nim także znamienici Prelegenci.
Wśród szeregu znakomitych gości Przeglądu wypada wyróżnić Bernadettę McDonald, której książka o polskim himalaizmie lat 80. pod tytułem Freedom Climbers (polskie wydanie Ucieczka na szczyt) odniosła spory międzynarodowy sukces. Autorka opowie nam o kulisach powstawania tej książki. W ramach pokazu zaplanowano także prezentację filmu „Sztuka wolności”, który jest wspaniałym uzupełnieniem tematyki książki kanadyjskiej autorki. Rozwinięciem tematu historycznego będzie także prezentacja Wojciecha Brańskiego „Z Tatr na najwyższy polski dziewiczy ośmiotysięcznik”, która będzie ukaże ponad 50-letni okres działalności górskiej autora. Bardzo interesująco zapowiada się też pokaz znanego polskiego fotografika i alpinisty – Marka Arcimowicza, który przedstawi relację z tegorocznej brawurowej wyprawy na dziewicze Tepui w Wenezueli (pokaz dedykowany szczególnie miłośnikom artystycznej fotografii i ekstremalnych przygód). Wątek podróżniczy zaprezentuje również Mieczysław Bieniek, popularny „Hajer”. Jego humorystyczne opowieści z wojaży, w których pobrzmiewa śląska gwara, zawsze mają wierny krąg słuchaczy. Tym razem będzie rozprawiał o śmiałej podróży rowerowej z Polski do Azerbajdżanu, m.in. przez góry Turcji i Gruzji.

Osobom zafascynowanym sztucznymi ściankami i ekstremalną wspinaczką skalną polecamy pokaz Oli Taistry. Jej tegoroczny sezon w hiszpańskich skałkach był wyjątkowo udany, bowiem zakończył się przejściem drogi o trudnościach rzadko pokonywanych przez kobiety. Tym wyczynem Ola Taistra weszła do ścisłej czołówki światowej we wspinaczce skałkowej.

Jak zwykle, nie zabraknie również naszej kadry himalajskiej – stałych gości Przeglądu. Anna Czerwińska wraz Darkiem Załuskim opowiedzą, jak wyglądała kiedyś i dziś wspinaczka na Everest od północnej strony, Artur Hajzer przypomni swoje zmagania z południową ścianą Lhotse na tle tegorocznej wyprawy na ten szczyt, a Marcin Kaczkan zrelacjonuje, na czym polegała zupełnie nietypowa sytuacja na stokach K2 tego roku, gdy pod górą pojawiła się wyprawa komercyjna i jak jej działalność wpłynęła na losy polskiej ekspedycji.

Podsumowując. W ramach Przeglądu proponujemy 14 pokazów, topowe filmy z ostatniego sezonu, wielu barwnych gości, a także stoisko z wydawnictwami górskimi, na którym nie zabraknie górskich nowości – m.in. książek Artura Hajzera Atak rozpaczyAnny Czerwińskiej GórFanka na himalajskiej ścieżce. Każdy miłośnik gór znajdzie tu coś dla siebie!