Beskidzka Trasa Kurierska Jaga-Kora

 

httpwww.beskid niski.plindex.phpposgaleriaID5528

 

Zapraszam wszystkich studentów (tych rzeczywistych oraz tych duchem :) ) na zmierzenie się z Beskidzką Trasą Kurierską Jaga - Kora!

Jest to dobry kompromis pomiędzy trekkingiem górskim a spotkaniem z żywą historią - w bardzo ciekawym wydaniu. Z jednej strony będziemy mieli okazję wczuć się w losy tych, którzy walczyli o Wolną Polskę - np. podporucznika Jana Łożańskiego ps. Orzeł, który trasę tę miał okazję przemierzać ponad 45 razy, przenosząc ważne dokumenty, pieniądze i pomagając ludziom.  Z drugiej strony przejdziemy urokliwą trasę górską, z dala od cywilizacji, pośród budzącej sie do życia przyrody.

Trasa kurierska Jaga - Kora to rekonstrukcja trasy kurierskiej używanej przez żołnierzy AK podczas II wojny światowej, która powstała pod egidą Komendy Głównej ZWZ AK i działała w latach 1940 -1945.

“ Przez "zieloną granicę" w czasie II wojny światowej przeprawiali się nim uciekinierzy z kraju zagrożeni hitlerowskimi prześladowaniami, szli tym traktem ochotnicy pragnący dalej walczyć z bronią w ręku w polskich oddziałach zbrojnych formowanych na obczyźnie. W tych ryzykownych i trudnych, ale bardzo istotnych dla Polskiego Państwa Podziemnego akcjach, uczestniczyło wielu ofiarnych ludzi; kurierów, emisariuszy, przewodników oraz mieszkańców pogranicza. ” więcej »

Znaczną część trasy kurierskiej przejdziemy w sobotę, a spać będziemy w chatce  studenckiej na Polanach Surowicznych - na końcu świata, wczuwając się w klimat Beskidu Niskiego.

httptomi.blox.pl200805Chatka w Polanach Surowicznychhtml

 

W niedzielę będziemy kontynuować wędrówkę, poruszając się w kierunku Jeziora Sieniawskiego - celu naszej wędrówki, nad którym przy dobrej pogodzie zrelaksujemy się łapiąc wiosenne promienie słońca, a może zaliczymy pierwszą w sezonie kąpiel ?

 

Trasa

Sobota: Iwonicz Zdrój - Rymanów Zdrój - Wołtuszowa - Dział (668m.) - Jawornik (762m.) - Polańska (737m.) - Polany Surowiczne   (30 GOT)

Niedziela: Polany Surowiczne - Dział (665m.) - Puławy Górne - Jezioro Sieniawskie  (20 GOT)

 

R. Wielkanocny 2019 trasa Jedrka Sidorowicza 

 

Informacje ogólne

  • Termin: 6-7 kwietnia 2019 r.
  • Charakter trasy: Trasa jest prowadzi w zdecydowanej większości po przygotowanych szlakach. Nie zawiera większych trudności. 
  • Transport: wyjazd w piątek po południu, ok. 17. Powrót do Warszawy w niedzielę późnym wieczorem.
  • Koszt: 270 zł, zawiera transport, dwa noclegi, dwa śniadania, obiadokolację i przekąski w sobotę wieczorem, ubezpieczenie i wszystkie atrakcje.
  • Dodatkowe koszty: przegryzki na trasę i niedzielna pizza nad jeziorem / w Rzeszowie
  • Limit miejsc: 10
  • Zapisy przez formularz »
  • W razie pytań: jedrek.sidorowicz(at)gmail.com

 

 

Zapisując się na wyjazd akceptujesz Regulamin Wyjazdu ». Zdjęcia: http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&ID=5528, http://tomi.blox.pl/2008/05/Chatka-w-Polanach-Surowicznych.html. SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na organizowanych wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami.