skaner poszukiwany

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
mort
Posty: 95
Rejestracja: 2007-07-25, 02:05
Lokalizacja: The Disk

skaner poszukiwany

Post autor: mort »

Poszukuję skanera do większych formatów (kiedyś czytałem o skanerach w postaci ręcznego czytnika).
Jakby przy okazji: jakby ktoś wiedział po jakim czasie wygasają prawa autorskie do map to będę wdzięczny za info.
I od razu odpowiadam na "przecież mapę można kawałkami na zwykłym skanerze': tej nie można. Jest usztywniona i nie bardzo widzę możliwość wyniesienia jej z czytelni.
To może jednak opowiem po kolei:
Znalazłem na Wydziale Geografii bardzo fajną mapę fizyczną Karpat. Jej fajność polega głównie na tym, że obejmuje całe Karpaty i tylko Karpaty (więc są w najlepszej skali osiągalnej dla tego formatu). Już tej cechy nie posiada żadna mapa jaką miałem szczęście widzieć w sklepie.
Na mapie są tylko góry, rzeki, miasta, linie kolejowe i chyba szosy, ale za to jest bardzo czytelna i powieszchnia jest odworowana poziomicami i kolorem, więc jest idealna do obkówania topografii Karpat (w połączeniu np. z 1:2 000 000 Pietera).
Wadami mapki są jedynie język wydania (Moskwa 1956) i przywiązanie do miejsca - raczej nie ma szans na jej wypożyczenie.
Podsumowując znalazłem dobrą mapę fizyczną Karpat w skali 1:600 000. I pomyślałem, że byłoby fajnie przynajmniej ją zeskanować, a najlepiej przetłumaczyć i mieć dobry podkład do różnych mapek o Karpatach.
Niestety nie znam się na robieniu map, ani na prawach autorskich ich dotyczących. No i nie mam odpowiedniego skanera.

A może ktoś zna wydawnictwo, które dałoby się namówić na wznowienie rzeczonej mapy, albo wie o znajdowaniu się podobnej w handlu?
Ostatnio zmieniony 2008-05-31, 10:28 przez mort, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Litrowy
Posty: 375
Rejestracja: 2007-04-12, 15:20

Re: skaner poszukiwany

Post autor: Litrowy »

To ja Karusia :)
Mogę sprawdzić w pracy do jakiego formatu mogę skanować, ale nię sądzę żeby to było większe niż A3 bo taki rozmiar ma to całe pudło skanująco-drukująco-wszystko-robiące...

No i nie wiem jaka będzie tego jakoś bo skanuje się wyłącznie na czarno-biało...

Ale spróbować nie zaszkodzi..

Pozdr
mort
Posty: 95
Rejestracja: 2007-07-25, 02:05
Lokalizacja: The Disk

Re: skaner poszukiwany

Post autor: mort »

Kiedyś czytałem / słyszałem o skanerach ręcznych - nie pudło, ale ręczny czytnik, którym można pasem za paskiem skanować dowolną powiedzchnię, a poza tym z laptopem tworzy zestaw przenośny. Mapa ma metr, albo trochę więcej szerokości i jest usztywniona listwami do wieszania na ściane. Poza tym wątpię, żeby pozwolili ją wynieść :(
Ale wielkie dzięki za odpowiedź.
Myślę, że takie skany mogły by być przydatne na kursie :mrgreen:
Mi najprzyjemniej się z tego uczyło topografii Karpat (całych).
Awatar użytkownika
Tomek_N
Posty: 73
Rejestracja: 2007-04-02, 10:52

Re: skaner poszukiwany

Post autor: Tomek_N »

Cyfrowy aparat fotograficzny z obiektywem bez dystorsji winietowania etc plus dobre oświetlenie. Można sfotografować na raz albo po kawałku.
pozdr
Awatar użytkownika
Jędrzej Ochremiak
Posty: 206
Rejestracja: 2007-04-02, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: skaner poszukiwany

Post autor: Jędrzej Ochremiak »

Z ust mi to wyjąłeś, robiłem kiedyś zdjęcia map i są całkiem przywoite. Chwila pracy w photoshopie i da się z tym chodzić.

J.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 350
Rejestracja: 2007-03-30, 14:45

Re: skaner poszukiwany

Post autor: Wojtek »

Trzeba jeszcze dobrze wydrukowac :-). A dobry obiektyw bez dystorsji i winiet to fortuna. Ale jesli skala nie jest najwazniejsza, to i dystorsje mozna przezyc... :mrgreen:
Oczywiscie sa takie skanery, o jakich mowi mort - ale ja widuje je tylko na filmach; nie zeby byly jakies strasznie drogie - po prostu rzadko bywaja potrzebne zwyklemu szaraczkowi. Tak ze chyba faktycznie najlepiej byloby zdjecia porobic... Jesli pozwola.

W.
Ostatnio zmieniony 2008-06-02, 22:52 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
mort
Posty: 95
Rejestracja: 2007-07-25, 02:05
Lokalizacja: The Disk

Re: skaner poszukiwany

Post autor: mort »

To jeśli któryś z szczęśliwych posiadaczy takiego sprzętu ma w perspektywie jakieś pół godzinki w okolicy Krakowskiego Przedmieścia przed bodaj 17 (jeszcze sprawdze kiedy zamykają) to spróbuję wybadać grunt. Choć może skuteczniej byłoby jako klub?
ODPOWIEDZ