zaproszenie na slajdy Jaremy

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Marcin
Posty: 184
Rejestracja: 2007-04-01, 23:32

zaproszenie na slajdy Jaremy

Post autor: Marcin »

Klub Podróży Jarema zaprasza

SUDAN - Od Wadi Halfa do Chartumu
Śladami 'Śladami Stasia i Nel', epizod III - rowerowy, część 2
pokaz Marcina S. Sadurskiego
22.01.(sobota), godz.18:00, wstęp wolny
Krakowskie Przedmieście 68, III piętro (Wieża przy kościele św. Anny)

"(...) 'Śladami Stasia i Nel' Mariana Brandysa (...) Ta książka - efekt jego podróży do Egiptu, Sudanu i Etiopii w 1956 r. – okazała się dla mnie kluczem do powieści 'W pustyni i w puszczy' Sienkiewicza. Uzmysłowiła mi, że Egipt, Sudan (i Etiopia) to prawdziwe, a nie tylko bajkowo-powieściowo kraje. Że mieszkają tam realni ludzie, i to niekoniecznie tacy, jak ich opisywał Sienkiewicz. A co ważniejsze – pozwoliła mi spojrzeć na opisywane w 'W pustyni i w puszczy' wydarzenia z punktu widzenia Sudańczyków czyli 'mahdystów'. Okazało się, że nawet sam Mahdi też nie był wcale tak zły, jak go obsmarował pan Sienkiewicz." (MS)

Przed pokazem: Polarna bezsenność (Norwegia) - miniatura Agnieszki Kubiczek

__________________________________

HINDUSKIE ŚWIĘTO KUMBH MELA - największe zgromadzenie religijne na ziemi
Żaneta i Jacek Govenlockowie
23.01.(niedziela), godz.12:15, bilety 14 zl
Kino Wisła, Plac Wilsona 2

Kumbha Mela, największe zgromadzenie religijne w świecie jest obchodzone przez hinduistów raz na 12 lat. W tym roku odbywało się w w Haridwarze nad brzegiem Gangesu. W ciągu kilku tygodni obchodów, oczyszczającą kąpiel w świętej rzece odbyło ponad 40 milinów wiernych. A kiedy my tam przybyliśmy, w kulminacyjnym dniu obchodów 28 kwietnia, w mieście przebywało 16 milionów pielgrzymów. Problemem było wszystko: wysiąść z pociągu, przejść ulicą, znaleźć nocleg, nie oberwać pałką od policjantów starających się zapanować nad tłumem. Ale atmosfera tego święta była hipnotyczna, obserwowaliśmy procesje tysięcy nagich sadhu, kapiące się rzesze wiernych, różnokolorowe grupy pielgrzymów z całych Indii. Po drodze do Haridwaru, świętego miasta dla hinduistów, odwiedziliśmy także najświętsze miejsce dla Sikhów, złotą świątynię w Amritsarze. Zapraszamy, bo następna Kumha Mela dopiero za 12 lat.
ODPOWIEDZ